Split Klima Sistemleri

Split Klima Sistemleri​

Split Klima Sistemleri

Split klima sistemleri; bağımsız üniteleri ve kullandıkları çevre dostu gazlarla çok verimli yeni nesil klima sistemleridirSplit klimalar, yeni iklimlendirme sistemleriyle üretilen klimalardır. Bu klimalarda hidroflorokarbon (HFC) karşımı olan ve “R410A” adı verilen soğutucu gazlar kullanılır. Split klimalar; mono split ve multi split sistemler olarak ikiye ayrılmaktadır. 

Mono split klimalar; iç ve dış ünitelerden oluşur. Genellikle evler, kafeler ve restoranlar gibi daha küçük alanlarda kullanılır. 

Split klimalar bağımsız üniteler kullanılarak çevre dostu gazlarla çalışan sistemlerdir. Klima sistemleri sıcaklığı ve soğukluğu düzenlemek için kullanılan en efektif sistemlerdir. Temel olarak iç ve dış üniteden oluşan split klimalar, ekonomik ve pratik kullanıma sahiptir. Klima sistemleri içerisinde en çok tercih edilen klima sistemleri split klimalardır. 

Split Klima Sistemleri​ Servisi

Kendisini oluşturan iç ve dış üniteler birbirlerinden bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Tek bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanabilmesine imkân tanımamaktadır. Kullanımın en yüksek olduğu klima çeşidi olması nedeniyle günümüzde üretilen neredeyse bütün klimalar split klima mantığı ile üretilmektedir. Split Klima Sistemleri; Kanal montajına gerek duyulmaz. Bu nedenle diğer klima sistemlerine kıyasla çok daha kolay bir kuruluma sahiptir. Ayrıca Split klima sistemlerinde gürültüye en çok neden olan parçalar arasında bulunan kompresör ve fan parçaları dış ünitede bulunur. Bu sayede mekân içerisinde sessiz çalışma sağlanmaktadır. 

Split Klima Sistemleri Yetkili Servisi

Split klima sistemleri, tüm iç mekanlara ve yaşam tarzlarına uygun şık çözümlerde üstün performans, enerji verimliliği ve konfor sunar. Kapsamlı ürün yelpazesi, daha düşük maliyetler ve çevre duyarlılığı için son teknoloji kullanılmaktadır. Split Klima Sistemleri yüksek performanslı kompresör teknolojisi ile sorunsuz ve verimli bir çalışma sağlar. Kapladığı küçük alan adresleme özelliği kurulumu kolaylaştırılmaktadır. Ayrıca split klima sistemleri, A++ enerji sınıfına sahip Klima sistemlerindendir. Akıllı tasarımı sayesinde filtresi kolayca çıkarılıp temizlenebilir ve böylece daha sağlıklı bir hava akışı elde edilebilir. 

 

Klima , mekandan ısıyı uzaklaştırarak ve onu dışarıdaki bir alana taşıyarak bir alanı soğutmak için kullanılan bir sistemdir . Soğuk hava daha sonra havalandırma yoluyla bir bina boyunca hareket ettirilebilir . Klimaların çalışması için bir miktar  girdisi gerekir, aksi takdirde termodinamiğin İkinci yasası tarafından yasaklanan entropi doğal olarak azalır . Klimalar bir ısı pompasına benzer şekilde hareket eder, ancak bunun yerine bir soğutma döngüsü izler . Bu soğutma döngüsü Şekil 2’de görülebilir. Soğutmak için, soğutucu olarak bilinen bir madde aşağıdaki adımlarda işlenir:

  • Soğuk bir sıvı soğutucu, evaporatördeki daha sıcak odadan ısıyı emerek odayı soğutur.
  • Soğutucu akışkan daha sonra gaza dönüşür ve sıcaklığını arttırmak için bir kompresörden geçirilir.
  • Soğutucu akışkan daha sonra kondenser bobinlerinden geçerek soğutucudan dış havaya ısı aktarır.
  • Soğutucu akışkan basıncını düşürmek için genleşir ve çevrimi tekrarlamak için oda sıcaklığının altına kadar soğur.

Klima, bir alanda konforu ve yaşanabilirliği en üst düzeye çıkarmak için ev sıcaklık kontrolüne odaklanan HVAC sisteminin önemli bir bileşenidir.

 

Klimalar, bir dış ünite (kondenser) ve bir iç ünite (evaporatör) bulunduğundan “bölünmüş sistemler” olarak adlandırılır. Bu iki sistem, bir iç mekanın nemini alırken aynı zamanda soğutma görevini yerine getirmek için birlikte çalışır. Bu nem alma işlemi, içeriden gelen sıcak havanın soğuk evaporatör üzerinden geçmesiyle gerçekleşir, burada sıcak hava yoğunlaşır ve nem kaybeder, tıpkı ılık havanın soğuk bir limonata üzerinde yaptığı gibi.

Bölünmüş sistem, ayrı iç ve dış bileşenlere sahip bir klimayı tanımlar. Bu bileşenleri “paketlenmiş” sistem olarak bilinen tek bir dış mekan sisteminde birleştiren başka bir klima türü de vardır.

Multi Split Klima Hakkında