Kanallı Klima Sistemleri

Kanallı Klima Sistemleri​ Nedir?

Kanallı klima sistemleri, kanal ve menfezler yardımı ile hava dağılımı sağlayan klimalara verilen isimdir. Kanallı tip klimalar merkezi ısıtma ve soğutma sistemi kategorisi içinde yer alır ve iç üniteleri tavan arası boşluğuna gizlenerek monte edilmekte olup bu sayede Mekan dekorasyonu açısından şık bir görüntü sağlamaktadır. Mekandaki dekorasyonu bozmaması, her türlü bölmenin ardına gizlenebilmesi açısından opsiyonel montaj özellikleri sunan kanallı tip klimalar, aynı zamanda varlığını hissettirmeden çalışması nedeniyle de tercih edilmektedir. 

Kusursuz hava akımı, sessiz çalışma özelliği, yüksek basınç uyumluluğu, ince ve kompakt tasarımıyla mekanlarınıza dost kanallı klima sistemleri ile kaliteli hava akımı sağlanmaktadır. A sınıfı teknolojisiyle az enerji harcayarak maksimum verim sağlayan kanallı klima sistemleri 4 mevsim istediğiniz iklimi evinizde yaratmanızı sağlıyor. Kanallı klimalar evlerde, iş yerlerinde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, sinemalarda, otellerde ve iklimlendirme istenen her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Kanallı klima; tavan arası, asma tavan, mutfak ve gardırop gibi bölmelere rahatlıkla gizlenebilmektedir. 

Kanallı klima sistemleri; Kusursuz hava akımı ile yüksek verimlilik sağlamakta olup, ayrıca Sessiz iç ünitesi sayesinde kullanılan ortamda gürültü kirliliği oluşturmaz.Aynı hava akış hacmini koruyarak alana homojen hava dağıtımı yapmakta olup,Dar tavan boşluklarında kurulumu kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kontrol kutusu ana gövdenin içine yerleştirildiğinden alandan tasarruf sağlar. Kanallı Klima Sistemleri

Kanallı klima sistemleri, Bakımı ve temizliği oldukça kolaydır, bu sayede sıkça kullanılan klima sistemleri arasına girmiştir.Kanallı tip split klimanızın iç ünitesi klima kullanacağınız mekânın tavanına,ve dış ünitesi ise bu mekânın dışında kalan ve atmosfere açık olan bir alana monte edilir. Teras, açık balkon veya pencere altları dış ünite montajı için uygun alanlardır. 

Havalandırma ve İklimlendirme Sistemleri, İç Mekân Hava Kalitesi Tasarım Araçlarının Bir Parçası

Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) sisteminin temel amaçları, filtreleme ile yeterli havalandırma yoluyla iyi iç hava kalitesinin korunmasına yardımcı olmak ve termal konfor sağlamaktır. HVAC Kanallı Klima Sistemleri, okullardaki en büyük enerji tüketicileri arasındadır. HVAC sisteminin seçimi ve tasarımı, su tüketimi (su soğutmalı klima ekipmanı) ve akustik dahil olmak üzere diğer birçok yüksek performans hedefini de etkileyebilir.

Aşağıdaki eylemler, mühendislerin, uygun miktarda ve kalitede dış havayı başarılı bir şekilde sağlarken, daha düşük enerji maliyetleri ve daha kolay bakım sağlarken, geleneksel havalandırma tasarımlarıyla maliyet açısından rekabetçi bir kalite sistemini nasıl tasarlayabileceklerini detaylandırmaktadır.

Dış havalandırma için ulusal fikir birliği standardı, ASHRAE Standardı 62.1-2010, Kabul Edilebilir İç Mekân Hava Kalitesi için Havalandırma ve onun yayınlanmış Eki’dir. Bu standart genellikle eyalet ve yerel bina yönetmeliklerine dahil edilir ve sınıflar, spor salonları, mutfaklar ve diğer özel kullanım alanları dahil olmak üzere okulun çeşitli alanlarına doğal veya mekanik havalandırma sistemleri tarafından sağlanması gereken dış hava miktarlarını belirtir.

Birçok eyalet kodu, diğer faktörlerin yanı sıra minimum enerji verimliliği gerekliliklerini, havalandırma kontrollerini, boru ve kanal izolasyonunu ve sızdırmazlık ve sistem boyutlandırmasını da belirtir. Ek olarak, bazı eyaletler ve yerleşim yerleri havalandırma ve/veya diğer iç mekân hava kalitesiyle ilgili uyulması gereken gereksinimleri belirlemiştir.

Kanallı Klima Sistemleri

Doğal Havalandırma ve Kanallı Klima Sistemleri için Potansiyel

Kanallı Klima Sistemleri Kurulumu Montajı Bakımı Servisi

Kanallı Klima Sistemleri Ülkenin sıcaklık ve nem seviyelerinin izin verdiği bazı bölgelerinde, çalıştırılabilir pencereler aracılığıyla doğal havalandırma, koşullar izin verdiğinde (örnek nem, dış hava kirliliği seviyeleri, yağış). Açılıp kapanan pencereler, bina sakinlerinin kendilerini iyi hissetmelerini ve çevreleri üzerindeki kontrol hissini artırabilir. Ayrıca, yenileme faaliyetleri sırasında kirleticileri alana sokabilecek ek egzoz havalandırması sağlayabilirler.

Bununla birlikte, uygun şekilde tasarlanmış ve çalıştırılan HVAC sistemlerine sahip kapalı binalar, çoğu zaman çalıştırılabilir pencereleri olan bir binadan daha iyi iç hava kalitesi sağlayabilir. Dış hava ile kontrolsüz havalandırma, dış ortam hava kirleticilerinin filtreleri atlamasına, potansiyel olarak mekanik havalandırma ekipmanının dengesini bozmasına ve erişim kontrol edilmezse aşırı nemin girmesine izin verebilir.

Doğal havalandırmayı kullanan stratejiler arasında, bir boşlukta hava hareketi sağlamak için hava yoğunluklarındaki farkı kullanan rüzgâr tahrikli çapraz havalandırma ve baca havalandırması yer alır. Her iki doğal havalandırma türü de konvektif akışları sağlamak için dikkatli mühendislik gerektirir. Açıklıkların uygun boyutlandırılması ve yerleştirilmesi kritik öneme sahiptir ve girişten çıkışa hava akışı engellenmemelidir (örnek, kapalı çevre odaları).

Tasarımcılar, mekanik havalandırmayı desteklemek için doğal havalandırma ve çalıştırılabilir pencerelerin kullanımını düşünmelidir. Çalıştırılabilir pencerelerin sağlanıp sağlanmayacağını ve nerede sağlanacağını belirlerken dış kirletici kaynaklarını (bina egzozları ve araç trafiği dahil) ve gürültüyü göz önünde bulundurun. 

HVAC sistemini desteklemek için çalıştırılabilir pencereler kullanılacaksa, şunlardan emin olun:

Dış hava için açıklıklar yerden 3-6 fit arasında yer alır (baş yüksekliği);

Pencereler ayarlanabilir ve sıkıca ve güvenli bir şekilde kapanabilir; Kanallı Klima Sistemleri​

Pencereler, çapraz havalandırmayı en üst düzeye çıkarmak için binanın karşı taraflarında açıklıklar ile rüzgâr yönünden maksimum yararlanacak şekilde yerleştirilmiştir.

Kanallı Klima Sistemleri HVAC Ekipmanı Seçimi

Kanallı Klima Sistemleri Ülkenin çoğu yerinde iklim koşulları, bina sakinleri için kabul edilebilir termal konfor sağlamak için HVAC sistemlerinin eklenmesini gerektiren dış havanın ısıtılmasını ve soğutulmasını gerektirir. Okul binasını ısıtmak, soğutmak ve havalandırmak için ekipman seçimi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktörü dengelemesi gereken karmaşık bir tasarım kararıdır:

ısıtma ve soğutma ihtiyaçları

Enerji verimliliği

Nem kontrolü

Doğal havalandırma potansiyeli

Kodlara ve standartlara bağlılık

Dış hava miktarı ve kalitesi

İç hava kalitesi

Maliyet

Mümkün olduğunda, ünite vantilatörleri veya bireysel ısı pompaları yerine birden fazla odaya hizmet veren merkezi HVAC klima santralleri kullanın. Pek çok farklı tipte klima santrali olmasına rağmen, okullardaki genel IAQ etkileri için klima santralleri iki gruba ayrılabilir: ünite vantilatörleri ve kanallarız tek bir odaya hizmet veren bireysel ısı pompası üniteleri ve kanal çalışması ile birden fazla odaya hizmet veren merkezi klima santralleri.

Ünite vantilatörleri ve ısı pompaları, azaltılmış zemin alanı gereksinimleri avantajına sahiptir ve odalar arasında hava sirkülasyonu yapmazlar. Bununla birlikte, zaman içinde birden fazla birimin uygun şekilde bakımını sağlamak daha zordur ve bunlar, duvar penetrasyonu ve drenaj tavası ve tahliye sorunlarından kaynaklanan nem sorunları için ek fırsatlar sunar. Merkezi klima santralleri, bireysel odalara hizmet veren ünite vantilatörleri ve ısı pompalarına göre birtakım avantajlara sahiptir. Bunlar:

Daha sessiz ve bu nedenle öğretmenler ve personel tarafından açılması veya bırakılması daha olasıdır;

Birden fazla sarf malzemesi ve yolculardan uzak bir dönüş nedeniyle daha az hava akımı;

Nemi ve yoğun nem drenajını kontrol etmede daha iyidir;

Azaltılmış bileşen sayısı ve az sayıda erişim birimi nedeniyle bakımı daha kolaydır;

Ünitelerin etrafında daha fazla alan ve sınıf etkinliklerine müdahale etmeden erişilebilir;

Daha yüksek verimli hava filtreleri ve daha fazla yüzey alanı için alan;

Daha ağır hizmet bileşenlerinden yapılmıştır;

Dış hava kaynağı miktarının kasıtsız olarak azalması olasılığı daha düşüktür.

Tüm klima santralleri için aşağıdaki özellikleri belirtin:

Çift eğimli drenaj tavası ve drenaj sifonu derinliği

Çift eğimli drenaj tavası- Çift eğimli bir tava, suyun tavada durmasını ve durmasını önler.

Korozyona uğramayan drenaj tavası- Paslanmaz çelik veya plastikten yapılmıştır. AHU içinde su sızmasına neden olacak korozyonu önler.

Kolay erişim kapıları- Tüm erişim kapıları menteşelidir ve açılması için alet gerektirmeyen hızlı serbest bırakma mandalları kullanır. Filtrelere, tahliye tavalarına ve soğutma serpantinlerine kolay erişim zorunludur.

Çift cidarlı dolap- İç duvar, yalıtımı nemden ve mekanik hasarlardan korur, ses sönümlemesini artırır ve temizlenmesi daha kolaydır.

Sıkıca kapatılmış kabinine giren ve çıkan küçük ama sürekli hava sızıntıları IAQ ve enerjiyi etkileyebilir. Sızıntıları tetikleyen en büyük basınç farkları meydana gelir.

Contalı çift cidarlı kapılar- Çift cidarlı kapılar daha iyi ısı ve ses yalıtımı sağlar ve daha düz kalır, kapı çerçevesi contalarına karşı daha iyi bir sızdırmazlık sağlar

Minimum 2 inç kalınlığında filtre yuvaları- Ekipman ve kanalların yanı sıra iç ortamın daha iyi korunması için filtre yuvaları 2 inç veya daha kalın filtreleri barındırabilmelidir.

Genişletilmiş yüzey alanlı filtre bankası- Filtre bakım sıklığını ve fan enerjisi maliyetini azaltmak için banka, derin V yaklaşımı veya torbalar gibi daha fazla filtre alanına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Minimum sızıntı için tasarlanmış hava filtresi tertibatları (raflar ve muhafazalar)- Filtre bankasında, filtre rafı ve erişim kapısı gibi havanın hava filtrelerini kolayca geçebileceği tüm noktalarda contalar ve sızdırmazlık malzemeleri bulunmalıdır. Uygun contalı, üretici tarafından sağlanan filtre rafı ara parçalarını kullanın.

Hava filtresi monitörü- Filtre kümesindeki statik basınç düşüşünü gösteren bir diferansiyel basınç göstergesi. Bu özellik sahada opsiyonel olarak kolaylıkla kurulabilir.

Korozyona dayanıklı damperler ve bağlantılar- Pivot pimleri, damper aktüatörleri ve bağlantılar gibi tüm hareketli parçalar, sistemin tüm ömrü boyunca hava koşullarına ve neme bağlı korozyona dayanabilir. Kanallı Klima Sistemleri

Enerji Geri Kazanımla Havalandırma

Kanallı Klima Sistemleri Kurulumu Montajı Bakımı Servisi

Enerji geri kazanımla havalandırma ekipmanını belirtmeyi düşünün. Kanallı Klima Sistemleri​

İç ortam havası, dış ortam havasından 2 ila 5 kat daha kirli olabilir; bu nedenle, çoğu HVAC sistem tasarımcısı, artan miktarda dış hava beslemesinin genel olarak IAQ için daha iyi olduğunu anlar. Yine de bu ilave dış hava kaynağı miktarının, HVAC sisteminin ilk maliyeti ve işletme maliyetinin yanı sıra okul için nem kontrolü (çok ıslak veya çok kuru) üzerindeki etkileri konusunda endişeler var.

Sonuç olarak, okul tasarımcıları genellikle dış hava miktarını, Amerikan Isıtma Derneği tarafından belirlendiği üzere, okul sınıfları için minimum olan, kişi başına dakikada 15 fit küp dış hava miktarına eşit- hatta daha düşük- azaltmaya çalışırlar. Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri. Ülkenin birçok yerinde bu endişeler, temel mühendislik ilkelerinin ve kullanıma hazır HVAC Kanallı Klima Sistemleri​ ekipmanlarının uygulanmasıyla kolaylıkla giderilebilir.

İlk maliyet, enerji maliyetleri ve nem kontrolü, iyi IAQ ile çelişmek zorunda değildir. Enerji geri kazanımla havalandırma ekipmanı, 15 cfm’lik IAQ avantajını korurken, dış ortam havasının kişi başına 15 cfm’lik olumsuz etkilerini 5 cfm gibi davranmasına neden olabilir. Bu yaklaşım, gelişmiş HVAC sistemlerinin geleneksel sistemlerle kabaca aynı maliyete sahip olduğu, ancak önemli işletme maliyet tasarrufları ve IAQ avantajları sağladığı Rockies’in doğusundaki çeşitli bölgelerdeki birçok okulda kanıtlanmıştır. 

KANALLI KLİMA SİSTEMLERİ

Dış Hava Girişlerinin ve Egzozun Konumu

Kanallı Klima Sistemleri​nin Dış hava girişlerinin doğru konumu, hava akışının tıkanmasını ve kirli hava girişini en aza indirebilir. Yaprakların veya karların tıkanmasını önlemek için hava girişlerinin alt kısmı yatay yüzeylerin (genellikle zemin veya çatı) en az 8 inç üzerinde olmalıdır. Kuzey bölgelerinde, daha fazla kar derinliği veya sürüklenen kar nedeniyle daha fazla ayırma gerekebilir.

Girişler, kanalizasyon delikleri, okuldan gelen egzoz havası, yükleme rıhtımları, otobüs yükleme alanları, çöp kutuları, kazan veya jeneratör egzozları ve soğutma kulelerinden gelen buğu dahil olmak üzere herhangi bir potansiyel hava kirletici kaynağının 25 fit yakınına yerleştirilmemelidir. Kaynak büyükse veya güçlü kirleticiler içeriyorsa veya bölgede baskın bir rüzgâr yönü varsa, minimum ayırma mesafesinin arttırılması gerekebilir. Gazların çevredeki havaya salınma potansiyelini ortadan kaldırmak için kanalizasyon deliklerine ucuz ve kod onaylı tek yönlü bir hava valfi olan hava kabul valfleri eklenebilir.

Hava girişlerini koruyan ızgaralar, tünemeyi, tünemeyi ve yuvalamayı önlemek için kuşlara ve kemirgenlere karşı korumalı olmalıdır. Kuşlardan ve diğer zararlılardan (örneğin sıçanlar) kaynaklanan atıklar, HVAC Kanallı Klima Sistemleri​nin düzgün çalışmasını bozabilir, mikrobiyal büyümeyi teşvik edebilir ve insanlarda hastalıklara neden olabilir. Yatay panjurların aksine dikey panjurlu dış hava giriş menfezlerinin kullanılması, tüneme potansiyelini azaltacaktır.

Giriş Elekleri, inceleme ve temizlik için erişilebilir olmalıdır. Mevcut okullarda yetersiz havalandırma havası, genellikle muayene ve temizlik için erişilemeyen tıkanmış giriş ızgaralarının bir sonucudur. Bir giriş ızgarası tarafından gizlenen ekranlar, iki hızlı serbest bırakma mandallı menteşeli bir ızgara veya en kötü durumda dört çeyrek dönüşlü bir ızgara gibi kolayca açılabilen bir ızgara ile tasarlanmalıdır. Tüm ekranlar temizlik için kolayca çıkarılabilir olmalıdır.

Giriş ızgaraları yağmur veya kar girişini tamamen ortadan kaldırmak için tasarlanmadıysa, nemin dışarıya veya bir gidere akmasına neden olan bir eğimli giriş plenumu bölümü eklemeyi düşünün. Kanallı Klima Sistemleri​

Dış Hava Miktarı

Kokuları ve diğer kirleticileri gidermek için sınıflar ve diğer okul alanları havalandırılmalıdır.

Kanallı Klima Sistemleri​, tam buna göredir

Dış havalandırma için ulusal fikir birliği standardı, ASHRAE’de mevcut olan ASHRAE Standardı 62.1-2001’dir.

Dış hava mekanik bir sistemle sağlanıyorsa, her bir yolcu için dakikada en az 15 fit küp (cfm) dış hava sağlanmalıdır. 30 kişilik tipik bir sınıf, minimum 15 x 30 veya 450 cfm dış hava gerektirir.

Spor salonları, oditoryumlar ve çok amaçlı alanlar gibi kullanıcı sayısının oldukça değişken olduğu alanlarda, talep kontrollü havalandırma (DCV) sistemleri, bu alanlardaki dış hava havalandırma miktarını, kullanıcı sayısına göre değiştirmek için kullanılabilir. Bunu yapmanın bir tekniği, konsantrasyonları ölçen ve dış havanın hacmini buna göre değiştiren karbon dioksit (CO 2) sensörleri kurmaktır.

Okul toplantısı için bir oditoryum dolarsa, CO2 konsantrasyonları artacak, HVAC Kanallı Klima Sistemleri​ne bir sinyal verilecek ve dış hava hacimleri buna göre artırılacaktır. Bir klima santrali tarafından hizmet verilen mahaller oldukça değişken doluluk oranına sahip olduğunda, bu tip kontrol hem enerji tasarrufu sağlayabilir hem de havalandırma için ihtiyaç duyulmadığında nemli dış hava miktarını azaltarak nemin (ve küfün) kontrolüne yardımcı olabilir. CO 2 ve diğer sensörler periyodik olarak kalibre edilmeli ve bakımı yapılmalıdır.

Kanallı Klima Sistemleri Hava Filtrasyonu

KANALLI KLİMA SİSTEMLERİ​ ve “Atmosferik toza” ek olarak, havadaki partiküller polen, küf (mantar) sporları, hayvan tüyü, böcek proteinleri, pestisitler, kurşun ve bulaşıcı bakteri ve virüsleri içerebilir. Tasarımcılar, HVAC sisteminin verimliliği ve uzun ömürlülüğünün yanı sıra okul sakinlerine fayda sağlayacak özellikleri havalandırma sistemine entegre edebilir. Ek olarak, bu özellikler kanal çalışması ve klima santrallerinin pahalı temizlik ihtiyacını azaltabilir.

Filtre Verimliliği

Hava filtreleri, %35 ile %80 arasında bir toz lekesi derecesine veya 8 ile 13 arasında bir Minimum Verimlilik Derecelendirme Değerine (MERV) sahip olmalıdır. Derecelendirme ne kadar yüksek olursa, ekipman ve yolcular için koruma o kadar iyi olur. Bir bobin üzerindeki statik basınçta %30’luk bir artışın, 10.000 cfm hava hareketi başına 200 $ (KWH başına 7 sent) ile sonuçlandığı tahmin edilmektedir. Bu, kirli ısıtma veya soğutma yağlarını, tahliye tavalarını veya hava kanallarını temizlemenin ek maliyetini içermez. Tasarımcılar, ana filtrelerin akış yukarısında düşük verimli (~%10) bir ön filtre belirlemeyi düşünmelidir. Ön filtrelerin değiştirilmesi genellikle kolay ve ucuzdur ve havadaki partikül kütlesinin önemli bir miktarını yakalayacak ve böylece daha pahalı ana filtrelerin kullanım ömrünü uzatacaktır.

Basınç düşmesi

Havalandırma sistemlerine daha fazla filtre yüzey alanı tasarlayın. Bunun iki avantajı vardır: her yıl filtre değiştirme sayısı azaltılır, böylece filtrelerin uygun şekilde bakımı için işçilik maliyeti azalır ve statik basınç kaybı daha düşüktür, bu da fanları ve üfleyicileri çalıştırmak için gereken güç miktarını azaltarak para tasarrufu sağlar. Farklı filtre ortamları, verimlilik/basınç düşüş oranlarında yaklaşık olarak orantılı olduğundan, basınç düşüşünü azaltmanın en etkili yöntemi, filtre sistemine daha fazla filtre yüzey alanı tasarlamaktır. Bu, pileli filtre veya torba filtre gibi daha büyük miktarda yüzey alanına sahip bir filtrenin spesifikasyonu ile yapılabilir. Bir sonraki yöntem, örneğin filtre yuvalarını hava akımına sadece düz ve dik olan bir filtre rafı yerine “V” şeklinde monte ederek hava akımındaki filtrelerin sayısını ve/veya boyutunu artırmaktır.

Basınç İzleme

Tüm filtre sıralarına basit bir basınç farkı ölçer takmayı düşünün. Bu, okul tesisleri personelinin filtrenin değiştirilmeye hazır olup olmadığını tahmin etmesini önleyecektir. Sıfır ila 1,0 inç wg aralığına sahip bir gösterge, hala faydalı ömrü olan filtrelerin erken atılmasını önleyerek paradan ve çevreden tasarruf sağlayabilir ve aşırı yüklenmiş filtrelerin patlamasından kaynaklanan sağlık ve bakım sorunlarını önleyebilir. Gösterge, klima santralinin yakınında kolayca erişilebilen bir konumda, ayakta durma konumundan kolayca görülebilmelidir.

Gazlı Kirleticiler için Hava Temizleme

Bina sakinlerinin gazlara ve VOC’lere maruziyetini azaltmanın en etkili yolu, potansiyel kirlilik kaynaklarını yönetmek ve kontrol etmektir. Gazları ve uçucu organik kirleticileri havalandırma havasından uzaklaştırmak için filtreler mevcuttur; ancak, maliyet ve bakım gereksinimleri nedeniyle, bu sistemler genellikle normal kullanımlı binalarda veya okullarda kullanılmamaktadır. Özel olarak tasarlanmış HVAC sistemlerinde, gaz giderme filtreleri için permanganat oksitleyiciler ve aktif kömür kullanılabilir.

Bazı üreticiler, ofis ortamlarının havalandırma havasındaki uçucu organikleri azaltmak için “kısmi bypass” karbon filtreler ve karbon emdirilmiş filtreler sunar. Sistemin etkin bir şekilde çalışmaya devam etmesi için gaz filtrelerinin düzenli olarak bakımı (değiştirilmesi veya yenilenmesi) gerekir. KANALLI KLİMA SİSTEMLERİ

Havalandırma Kontrolleri

Tipik bir HVAC KANALLI KLİMA SİSTEMLERİNİN birçok kontrolü olmasına rağmen, binaya giren dış hava miktarının kontrolü IAQ üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir, ancak tipik olarak standart uygulamanın bir parçası değildir. Talep kontrollü havalandırma, bir nem kontrolü yöntemi olarak ele alınmaktadır, ancak birincil kullanımı, IAQ’yu iyileştirmek için değil, enerji tasarrufu amacıyla dış hava tedarikini önerilen minimumun altına düşürmek olduğundan burada başka şekilde tartışılmamaktadır.

Hacim İzleme ve Kontrol

Kullanılmış alanlara kabul edilebilir miktarlarda dış hava sağlamak, iyi bir iç hava kalitesinin kritik bir bileşenidir. Yine de neredeyse tüm okul havalandırma sistemleri, okula dış hava sağlanıp sağlanmadığını bile gösteremez, bu havanın miktarını ölçmek bir yana. Hemen hemen tüm mevcut okul havalandırma sistemleri, dış hava miktarını düzenlemek için sabit bir dampere güvenir.

Ancak rüzgâr, baca etkisi, dengesiz besleme ve dönüş fanları ve sürekli değişen değişken hava hacmi (VAV) sistemleri, önemli ölçüde yetersiz veya aşırı havalandırmaya neden olabilir ve bu da IAQ ve enerji maliyetlerini etkileyebilir. Bu etkilerin kombinasyonları, emme sisteminin havayı gerçekten boşaltmasına bile neden olabilir.

Rüzgâr ve baca etkilerinin üstesinden gelmek için gerekirse dış hava damperini ve dönüş (devridaim) damperini modüle ederek dış hava akışı miktarını aktif olarak kontrol eden bir ölçüm istasyonunun eklenmesini belirtin. Bu ölçüm istasyonları, sınırlı kanal alanında ve düşük hava hızlarında çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bazı üreticiler hava akışı ölçüm istasyonlarını damperler ve aktüatörlerle ayrı paketler halinde sunduğundan ve diğerleri fabrikada AHU’ya entegre edildiğinden bu kolay bir iştir.

Nem ve Nem Kontrolü

KANALLI KLİMA SİSTEMLERİ İç mekanlardaki kontrolsüz nem, bina yapısına, ayrıca döşemelere ve zemin, duvar ve tavan gibi kaplama malzemelerine büyük zarar verebilir. Kontrolsüz nem, sadece okul tesisine zarar vermekle kalmayıp, öğrenciler ve personel için sağlık ve performans sorunlarına yol açabilen küf oluşumunu tetikleyebilir.

Yeni okullarda iç mekân nem sorunlarının başlıca nedenleri şunlardır:

Bina tamamen kapatılmadan önce tekrar tekrar veya derinlemesine ıslanmış yapı malzemelerinin kullanımı

Yağmur ve karın zayıf kontrolü, çatı ve ani sızıntılara neden olur

Islak veya nemli inşaat boşlukları

Binaya giren nem yüklü dış hava

Soğuk yüzeylerde yoğuşma

Binalara nem girişini kontrol etmek ve yoğuşmayı önlemek, bina bileşenlerinin hasar görmesi de dahil olmak üzere, binaları küf ve nemle ilgili diğer sorunlardan korumak için kritik öneme sahiptir.

Hava Dağıtımı ve Kanal Yalıtımı

Kanallı Klima sistemlerin de kir ve nem bulunmamalı ve küf oluşumunu önlemek için kontrol edilmelidir. Ancak, kanalların kir ve nemden arınmış kalmasını sağlamak her zaman mümkün değildir. Mevcut birçok okulda, sac kanalların yanı sıra yalıtım ürünlerinden yapılmış veya bunlarla kaplanmış olanlar, kir ve nemin sisteme girmesi nedeniyle genellikle küf ile kirlenir.

Kanal levhası ve kanal astarı, mükemmel akustik, termal ve yoğuşma kontrol özelliklerinden dolayı kanal sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. HVAC sistemi uygun şekilde tasarlanmış, üretilmiş, kurulmuş, çalıştırılmış ve bakımı yapılmışsa, bu kanal sistemleri, sac veya diğer malzemelerden yapılmış kanal sistemlerinden daha fazla küf oluşumu riski taşımaz.

Bununla birlikte, kanal levhasını ve kanal astarını üstün yalıtkanlar yapan özellikler (örneğin, yalıtkan hava cepleri oluşturan geniş yüzey alanına sahip lifli bir yapı), aynı zamanda ıslanırlarsa (liflerin kendileri olsa da) nemi hapsetme ve tutma kabiliyetine sahip olmalarını sağlar. Nemi emmeyin).

Nemi daha uzun süre tutabilecek Kanallı Klima Sistemleri​nde yalıtım malzemeleri kullanmanın bilgeliği hakkında süregelen bir tartışma olsa da tüm taraflar, küf oluşumunu önlemek için birincil stratejinin kanal çalışmasında nem kontaminasyonunu önlemeye olağanüstü dikkat gösterilmesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Bkz. ANSI/ASHRAE Ekleri 62t ve 62w, ANSI/ASHRAE Standardı 62-2001 Ekleri, Kabul Edilebilir İç Mekân Hava Kalitesi için Havalandırma.

Tasarımcılar, ikincil bir strateji olarak, şu anda piyasada bulunan ve yalıtım malzemesine nem girme potansiyelini en aza indiren yalıtım ürünlerini araştırarak, öngörülemeyen nem kontaminasyonu nedeniyle ortaya çıkabilecek olası sorunları azaltma yöntemlerini göz önünde bulundurmalıdır. Bunlara folyo buhar geciktiriciler, sıkıca bağlanmış dokuma olmayan buhar geciktiriciler, alın veya ters kenar kenarları ve yalıtım üreticileri tarafından nemle ilgili endişeleri gidermek için geliştirilmiş diğer teknikler dahildir.

Nemin kanal çalışmasına girmesini önlemeye özellikle dikkat edin. Nemin kanal çalışmasına girmesini önlemek, küfü önlemek için çok önemlidir her türlü kanalda sorun. Kanallardaki nem genellikle, giriş panjurlarından yağışın nüfuz etmesi, dış havadaki aşırı nem veya uygun şekilde boşaltılmamış soğutma serpantinlerinden veya uygun şekilde kapatılmamış kanallardan yoğuşma damlacıklarından kaynaklanır. Belirli koşullar altında, önerilen maksimum soğutma serpantini yüz hızı aşıldığında, su damlacıkları soğutma serpantinlerinden kaçabilir ve hava akışına taşınabilir, akış yönündeki herhangi bir kiri veya tozu doyurabilir. Toz ve kir, küf için bir besin kaynağı görevi gördüğünden ve genellikle yeni kanal sistemleri dışında hepsinde mevcut olduğundan, küf, ıslak kalan herhangi bir kanal yüzeyinde büyüyecektir.

Termal ve/veya akustik kontrol için kanal levhası veya dahili kanal kaplaması belirtiyorsanız, sistemin ömrü boyunca kanala kontrolsüz nem girme potansiyelini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Hava akımı yüzeyine nüfuz etme potansiyelini azaltan özelliklere sahip olanlar gibi, kanal sisteminin öngörülemeyen kontaminasyonu durumunda nem tutma potansiyelini en aza indirecek ürünleri seçin. Tüm kanallı sistemlerinin uygun şekilde üretildiğinden ve kurulduğundan emin olun.

Sac metal hava kanallarını yağdan arındırın. Kanalları yapmak için kullanılan çelik sac, öncelikle çeliğin nakliyesi ve depolanması sırasında korozyonu önlemesi amaçlanan ince bir petrol veya balık yağı kaplamasına sahiptir. Bu kaplama kir parçacıklarını hapsedebilir, bazı insanlar kokuyu sakıncalı bulur ve kaplamadan kaynaklanan emisyonların astımı veya alerjisi olan kişileri etkileyebileceği konusunda endişeler vardır. Çözümlerden biri, ısıtmalı bir yüksek basınçlı püskürtücü ile ev tipi bulaşık deterjanı gibi yumuşak bir temizlik maddesi kullanarak kaplamayı kanaldan çıkarmaktır.

HVAC sistemi hava sızıntısını önlemek için hava kanallarını kapatın. Önemli enerji kayıplarına ek olarak, HVAC kanallarından ve klima santrallerinden gelen hava kaçağı, iç ve dış mekanlar arasında ve okul içindeki alanlar arasında beklenmeyen hava akışı nedeniyle önemli IAQ sorunlarına neden olur. Besleme veya dönüş kanalı çalışmasından kaynaklanan hava sızıntısı, bina boşluklarında ve/veya komşu yüzeylerde nemli havanın yoğuşmasına katkıda bulunur. Hava kaçağı, şartlandırılmış alanların dışında bulunan kanallar veya AHU’lar için özellikle sorunlu olabilir. Tasarımcının birincil hedefleri, tüm hava kanallarını şartlandırılmış alan içinde tutmak ve dönüş kanalları da dahil olmak üzere tüm kanalların ek yerlerinin ve ek yerlerinin uygun bir malzeme kullanılarak sızdırmazlığının sağlanmasıdır. KANALLI KLİMA SİSTEMLERİ

Hava Dağıtım Türleri

Neredeyse tüm okullar, işgal edilen alan içindeki havanın dağıtılması ve seyreltilmesi için şu anda karışık hava akımı yöntemini kullanmaktadır. Tasarımcılar, dikey yer değiştirmeli havalandırma veya termal yer değiştirmeli havalandırma adı verilen bir yöntemi araştırmalıdır. Bu yaklaşım, fan enerjisini azaltmak ve hava kirleticilerini dikkatli bir şekilde solunum bölgesinden yukarı ve uzağa kaldırmak için doğal konveksiyon kuvvetlerini başarıyla kullanır.

Egzoz havası

Konsantre hava kirleticilerinin hızlı bir şekilde çıkarılması ve bina basınçlandırması, egzoz sistemlerinin IAQ’yu etkilemesinin iki yoludur. Bilim laboratuarları, mesleki/teknik dükkanlar, kafeteryalar ve kapalı havuzlar gibi özel kullanım alanları, dış hava ile havalandırma ve bitişik alanlara göre negatif basınç gereksinimleri ile ilgili olarak halihazırda iyi kurulmuş düzenleyici kodlara sahiptir. Özel egzoz havalandırmasının istendiği okullarda daha az tanınan alanlar, önemli miktarda malzeme veya üründen gaz çıkışının meydana gelebileceği kapıcı dolapları, fotokopi/çalışma odaları ve sanat/el sanatları hazırlık alanlarıdır. Bu alanlar, bitişik alanlara göre negatif basınç altında tutulmalıdır.

 

Kapıcı dolapları için egzoz havalandırması sağlayın. Temizlik ve bakım malzemeleri kapıcı dolaplarında uygun şekilde saklanırsa, dolabı çevreleyen odalara göre negatif basınç altında tutmak için yalnızca yeterli havanın dışarı atılması gerekir. Hava, plenumlar veya tesisat kanalları gibi açıklıklardan dolaba kolayca sızmadığı veya dolaba sızmadığı sürece, odadan çıkan 10 CFM hava tipik olarak onu negatif hale getirecek ve hava kirleticilerinin birikmesini önleyecektir.

Fotokopi/çalışma odaları için egzoz havalandırması sağlayın. Genel havalandırma için bu odaya kodla gerekli miktarda dış hava verilmesine ek olarak, okulun bu oda için ne tür ekipman ve faaliyetler planladığının belirlenmesi ve konsantre kirletici kaynaklar için özel egzoz havalandırmasının sağlanması arzu edilir. Kaynaklara iki örnek, fotokopi makineleri ve yapıştırıcılar için çalışma alanlarıdır.

Çoğu fotokopi makinesi üreticisi, genellikle basit bir plastik bağlantı parçası olan ve fotokopi makinesi ile bir egzoz fanı arasına 3″ veya 4″ çapında esnek bir kanal parçasının bağlanmasına izin veren isteğe bağlı bir havalandırma kiti sağlayabilir. Bu, ısının, partiküllerin, ozonun ve diğer kirleticilerin çoğunu yakalar ve çalışma odasına yayılmadan önce onları dışarı atar. Bir bilim laboratuarındaki bir davlumbaza benzer bir çalışma yüzeyi üzerinde küçük bir egzoz davlumbazı, çalışma odasında yapıştırıcılar, spreyler, boyalar ve çözücüler kullanıldığında maruziyeti azaltmaya yardımcı olabilir.

Önemli miktarda malzeme veya üründen kaynaklanan gaz çıkışının meydana gelebileceği sanat ve zanaat hazırlık alanları için egzoz havalandırması sağlayın.

Bina basıncını izlemek için bir fark basınç monitörü belirlemeyi düşünün. IAQ sorunları genellikle iç ve dış mekanlar arasında ve okul içindeki alanlar arasında beklenmedik hava akışına neden olan uygunsuz basınçlandırmadan kaynaklanır. Koşullandırılmamış nemli havanın ve dışarıdan gelen kirleticilerin girişini azaltmak için bina, dışarıya göre sıfır ve 0,03 inç ağırlık (0 ila 7 Pa) pozitif arasında çalışacak şekilde tasarlanmalıdır.

Daha soğuk iç mekân yüzeylerinde yoğunlaşabilecek koşullandırılmamış nemli havayı getirmekten kaçınmak için HVAC sistemi kapalıyken egzoz sistemlerini çalıştırmayın.

Verimli Operasyonlar ve Bakım için Tasarım

Klima santralleri, kontroller ve egzoz fanları dahil tüm sistem bileşenlerine kolayca erişilebildiğinden emin olun.

Kanallı Klima Sistemleri​ HVAC sistem bileşenlerinin uygun şekilde çalıştırılması ve bakımının yapılmasını sağlamaya yardımcı olmak için tasarımcının bileşenleri kolayca erişilebilir hale getirmesi çok önemlidir. AHU’lar, kontroller ve egzoz fanları, erişim sağlamak için merdiven, tavan döşemelerinin çıkarılması veya emekleme gerektirmemelidir. Çatı ekipmanına sabit bir merdiven ve bir kapakla değil, merdivenlerden ve tam boyutlu bir kapıdan erişilebilir.

İşlemleri ve bakımı kolaylaştırmak için HVAC sistem bileşenlerini etiketleyin.

HVAC bileşenlerinin etiketlenmesi, tesis personelinin HVAC sistemlerini düzgün bir şekilde çalıştırmasına ve bakımını yapmasına yardımcı olmak için ucuz ve etkili bir yöntemdir. Etiketler, ekipmanın yanında dururken okunması kolay olmalı ve takılı oldukları ekipmanın ömrüne uyacak şekilde dayanıklı olmalıdır. Asgari olarak, aşağıdaki bileşenler okulun her havalandırma bölgesinde etiketlenmeli ve HVAC şemaları ve çizimlerine uygun olmalıdır. “AHU”, dış hava beslemesi ile ilişkili herhangi bir klima santrali anlamına gelir.

Onay işareti

AHU’nun numarası veya adı (ör. AHU ## veya Batı Kanadı için AHU)

Onay işareti

AHU’ya dış hava (OA), besleme havası (SA), dönüş havası (RA) ve egzoz veya tahliye havası (EA) bağlantıları, her biri uygun hava akış yönünü gösteren oklarla

Onay işareti

Hava filtreleri için erişim kapısı/kapıları ve minimum filtre toz noktası (veya MERV) verimliliği (Hava Filtreleri, minimum %xx toz noktası verimliliği)

Onay işareti

Filtre basınç göstergesi ve önerilen filtre değiştirme basıncı (Filtre Basıncı, maks. 0.x inç ağırlık)

Onay işareti

Yoğuşma tahliye tavası (Drenaj Tavası) için erişim kapısı/kapıları

Onay işareti

Enerji geri kazanımla havalandırma tekerlekleri veya plakaları gibi diğer ilgili erişim kapıları (Enerji Geri Kazanımla Havalandırma Ünitesi)

Onay işareti

Her AHU için minimum dış hava miktarı (meşgul zamanlarda ### CFM minimum)

Onay işareti

Dış hava damperi (OA Damper), damperin tam kapalı (Kapalı), tam açık (açık) ve minimum tasarlanmış konumda (Min) olduğunu belirten özel işaretlerle

Onay işareti

Motorlu bir tahliye damperi takılıysa (EA Damper), yukarıdaki ile aynı konumlara dikkat edin.

Onay işareti

Damper konumu ayarlamaları, dış hava akışı ölçüm istasyonları, sıfırlamalar, sigortalar ve anahtarlar gibi herhangi bir dış hava kontrolüne (OA Kontroller) erişim kapısı

Onay işareti

Egzoz fanları (Egzoz Fanı ##), AHU, ünite vantilatörleri için kesiciler

Onay işareti

Hava kanallarının muayenesi ve bakımı için erişim kapıları

Onay işareti

Hava tarafı ekonomizörleri için herhangi bir damper ve kontrol (uygun olduğu şekilde)

Onay işareti

Tükenen hava miktarı da dahil olmak üzere tüm egzoz fanlarının numarası veya adı (EF##, ###CFM)

Kanallı Klima Sistemleri​ Devreye alma

Kanallı Klima Sistemleri devreye alma, binanın tasarlandığı gibi inşa edildiğini ve çalıştığını göstermeyi amaçlayan bir kalite güvence programıdır.

 

Kanallı Klima Sistemleri HVAC ve diğer bina sistemlerinin devreye alınması hakkında daha fazla bilgi;

Kanallı Klima Sistemleri sistemleri.

 

Devreye alma temsilcisini (işletmeye alma planını uygulamaktan sorumlu kişi) şematik tasarım aşamasında veya öncesinde görevlendirin. Temsilci, tasarım ekibinin bir üyesi, bağımsız bir yüklenici veya okul bölgesi personelinin bir üyesi olabilir;

Tasarım amacına ilişkin belgeleri toplayın ve inceleyin;

Devreye alma gereksinimlerinin inşaat belgelerine dahil edildiğinden emin olun;

Bir devreye alma planı yazın ve bunu tasarım ve inşaat boyunca kullanın;

Sistemlerin kurulumunu ve işlevsel performansını doğrulayın;

Sonuçları belgeleyin ve bir devreye alma raporu oluşturun.

 

Kanallı Klima Sistemleri, ile ilgili daha fazla bilgi